Två personer som håller varsin flyttkartong framför skolentrén.

Petra Rahn, biträdande rektor, och Linda Davidsson, rektor, är redo att flytta in i den nybyggda skolan.

Snart går flytten – se bilder från Granelundsskolan

Två år efter första spadtaget är Granelundsskolan klar och det är dags att flytta in. Skolan har ljusa, luftiga lokaler med plats för all undervisning. Den rymmer även kommunens första fullstora idrottshall.

Ett intensivt arbete har pågått under vårterminen för att övergången till de nya lokalerna ska bli så bra som möjligt. Flyttlasset går efter skolavslutningen och till hösten kommer eleverna i årskurs F-6 från Norrskolan.

– Det här är väldigt efterlängtat. Granelundsskolan har en fantastiskt fin miljö för både elever och personal med plats för alla ämnen, det blir ett jättelyft, säger Linda Davidsson, rektor.

Granelundsskolan ligger i ett lugnt och naturnära område strax utanför centrum, nära bostadsområden i en expansiv del av Tranås. Eleverna får nu en sammanhållen skolgång från F-6, utan skolbyten i årskurs 6. En annan fördel är att all undervisning sker på skolan, slöjd, hemkunskap och musik, som tidigare förlagts till andra skolor i Tranås.

Skolan är uppdelad i tre block: undervisningslokaler, administration och specialsalar samt kommunens första fullstora idrottshall med plats för 300 åskådare på läktaren.

I höstas invigdes nybyggda Junkaremålsskolan, och nu ståtar Tranås med två nybyggda, hållbara skolor.

– Granelundsskolan är den lilla skolan i den stora och en skola för framtiden. Den blir ett mycket bra tillskott för grundskolan, säger Conny Oscarsson, verksamhetschef grundskola.

Gympasal med basketkorgar och annan idrottsinredning.

Granelundsskolans stora idrottshall rymmer 300 personer på läktaren.

Idrottshall ger nya möjligheter

Den fullstora idrottshallen kommer även att kunna nyttjas av föreningslivet. Storleken på hall och biytor möjliggör cuper och större evenemang, med plats för publik, servering, till och med övernattning.

– Nu finns inte bara bättre förutsättningar för befintliga föreningar, utan också möjligheten att växa och skapa nya idrotter och föreningar, som tidigare inte haft plats att utvecklas. Granelundshallen är ett enormt lyft för Tranås hela föreningsliv, säger Mattias Karlsson, anläggningschef Tranås kommun.

Fler bilder från Granelundsskolan

Bred trappa i trä upp till en övervåning.

Entrén är inbjudande. En bred trappa med plats att även sitta i, leder upp till övervåningen där förskoleklasserna har sina hemvisten.

Kvinna öppnar dörren in till en skolrestaurang.

Linda Davidsson visar vägen in till skolrestaurangen, där eleverna ska äta.

Sal med matbord och färgglada stolar.

Miljön i skolrestaurangen är luftig och ljuddämpad. Stolar i starka färger bryter av mot den ljusa inredningen.

Närbild på en vattenkran.

Väggar med grönt kakel, en färg som är genomgående på skolan.

En mindre matsal med tre bord.

I anslutning till skolrestaurangen finns en mindre matsal för den behöver extra lugn och ro.

En träslöjdsal.

På Granelundsskolan har eleverna numera en egen träslöjdsal och slipper bussas till andra skolor.

Närbild på en slöjdbänk.
Sal med höga bänkar och uttag för symaskiner.

Även undervisning i textilslöjd ges på Granelundskolan.

Klassrum med bänkar och stolar, tavla och tv.

Ett av skolans hemvisten. Här kommer en sexa att ha sina lektioner, är planen.

Kapprum med gula klädhyllor.

Ett av skolans kapprum.

Innergård med planteringar mellan huskropparna.

Mellan huskropparna skapas en innergård med planteringar.

Rum i mjuka gröna och rosa färger med soffa och fåtöljer.

Personalrum i mjuka färger.

Fritidsrum med saccosäckar, soffor, bord med mera.

På fritids finns gott om plats för mys och kreativitet.

En inbyggd kiosk i änden av en korridor.

I korridoren utanför idrottshallen finns en inbyggd kiosk.

En mörk byggnad, på fasaden finns en stor klocka och en skylt med texten Granelundshallen.

Idrottshallen från utsidan. Den har fått namnet Granelundshallen.