Två män står på huk vid en orienteringskontroll.

Sven-Åke Karlsson och Mats Holmstedt har stämplat in Tiomila 2026 i Tranås.

Tiomila arrangeras i Tranås 2026

2026 väntar stor orienteringsfest på Bredstorp i Tranås. Tranås kommun och tiomilakavlen har tecknat samarbetsavtal, ett startskott inför evenemanget på Bredstorps idrottsplats den 2-3 maj 2026.

– Jag ser fram emot att Tranås kommun kan stå som värd för ett arrangemang som verkligen kommer att sätta Tranås på kartan. Vi blir mycket starka när föreningsliv och kommun samarbetar kring en tävling som lockar både nationella och internationella elitorienterare till Tranås. Målsättningen är inget annat än en riktig folkfest när 10 000 personer under ett par dagar kommer hit, säger Mats Holmstedt (M), kommunstyrelsens ordförande.

Under måndagen signerade Tranås kommun och Tiomilas företrädare det samarbetsavtal som ger förutsättningarna för arrangemanget. Kommunstyrelsen i Tranås står bakom avtalet.

– Tranås och Bredstorp erbjuder fantastiska förutsättningar för att kunna genomföra Tiomila. Dels handlar det om en väl fungerande infrastruktur, men framförallt finns det utmanande orienteringsterräng ända in till arenan, säger Sven-Åke Karlsson, IKHP Huskvarna, som är tävlingschef för Tiomila 2026.

En grupp personer framför tiomila-rolluper, några med träningskläder på sig.

Värdkommunen och arrangören laddar för Tiomila i maj 2026. Överst från vänster Tranås kommuns representanter: Annsofie Sarenäs, Pär Thudeen, Mats Holmstedt (M), Erik Nygårds (L), Sebastian Hagård, Mikael Stenquist (S) och Maria Hedberg. Nederst från vänster Tiomilaföreningens representanter: Boo Nordin, Sven-Åke Karlsson och Ola Gustafsson.

Orienteringsklassikern Tiomila lockar årligen tusentals tävlande och besökare. Evenemanget kommer att skapa många möjligheter på orten, då uppskattningsvis 10 000 personer från 20 nationaliteter kommer till Tranås för att delta i tävlingarna, uppleva omgivningarna och besöka butiker, matställen och utemiljöer.

Flera orienterare har redan bokat boende och visat intresse för att komma till Tranås och träna i närliggande terräng, där arrangören kan erbjuda träningspaket. Redan från slutet av augusti och fram till tävlingen i maj 2026 erbjuds olika träningspaket.

De tävlande kommer att bo i och uppleva Tranås och närliggande kommuner.

– Arbetet med tävlingskartan och banorna som ska erbjudas de tävlande har pågått ett par år och nu intensifieras arbetet med alla andra förberedelser. Totalt är vi 14 klubbar som samarbetar och där SOL Tranås naturligtvis har en nyckelroll som den lokala föreningen, säger Sven-Åke Karlsson.

Fakta om Tiomila

Tiomila som är en av de mest prestigefyllda och största orienteringstävlingarna i världen, och har lång tradition, genomfördes första gången 1945.

Tiomila är en stafett med både herrklass, damklass och ungdomsklass. Alla världens bästa klubblag är med.

Tiomila startar på lördagen och går i mål söndag förmiddag. En tuff kamp i både mörker, gryning och dagsljus.

Orienterare på mer eller mindre motionsnivå möter här världseliten på samma banor och samma villkor.

Tiomila är förutom tävlingen även en stor orienteringsfest där många orienterare, supportrar och åskådare samlas och skapar en festlig stämning under eventets dygn.