Fritiof Nilsson Piraten är begravd i Ravlunda på Österlen med en berömd gravskift: "Här under är askan av en man som hade vanan att skjuta allt till morgondagen. Dock bättrades han på sitt yttersta och dog verkligen den 31 jan. 1972".
Piratens karakteristiska stil är korthuggen och saklig, formad och slipad i muntlig framställning. Allra bäst är Piraten i det korta formatet. Hans romaner är i grunden ett antal tämligen löst hopfogade "noveller". Just novellsamlingen Historier från Färs (1940) brukar ses som höjdpunkten i hans författarskap.
Debutboken var den delvis självbiografiska boken Bombi Bitt och jag (1932), som rönte omedelbar succé. Huvudpersonen Bombi Bitt framstår här som en svensk variant av Huckleberry Finn.
Piraten var en ofta sedd gäst på Kuranstalten i Tranås. Novellen "En lord i Tranås" utspelar sig i kurhotellets miljöer. Fritiof Nilsson Piraten har fått en gata uppkallad efter sig i centrala Tranås.